موزه

  • سه شنبه 2 خرداد 1396 15:08

  c

  c

  c

  • یکشنبه 20 مهر 1393 20:24

  کهن ترین نسخه خطی دیوان حافظ/ عکس

  به گزارش میراث مکتوب، این دستنویس کهن ترین نسخه شناخته شده و کامل از دیوان حافظ است و به شماره 5149 در کتابخانه نورعثمانیه (استانبول) نگهداری می شود.

  • جمعه 28 شهریور 1393 12:39

  قرآنی کوچک، در کاخ ملت

  قدمت قرآن مذکور به اواخر دوران قاجار بر می گردد و جزء هدایای کشور هندوستان به خاندان قاجار است. این قرآن که اکنون در سرسرای اول موزه سعدآباد به نمایش در آمده، هنگام مرمت تشک های مبلمان از جنس چوب صندل انتقالی از کاخ ملکه مادر به کاخ موزه ملت کشف و به دست آمد.

  • جمعه 28 شهریور 1393 12:06

  همبودی 200 هزارساله انسان و جانوران در ایران

  نمایشگاه « نشانه هایی از دویست هزار سال همبودی انسان و جانوران در ایران زمین » مروری است بر حدود دویست هزار سال همبودی و همزیستی انسان و جانوران در سرزمین ایران که شواهد آن در مجموعة آثار به نمایش درآمده نمود یافته است.

  • یکشنبه 12 مرداد 1393 18:14

  در موزه ملک

  به تماشای سفرنامه های تاریخی بیایید

  به گزارش روابط عمومی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، این نمایشگاه در دو بخش موضوعی «ایران از زبان اروپاییان» و «جهان از نگاه ایرانیان»، پاره‌ای از سفرنامه‌های موجود در کتابخانه و موزه ملی ملک را به نمایش خواهد گذاشت.

  • یکشنبه 12 مرداد 1393 13:03

  رونمایی تابلو فتح تهران در کاخ نیاوران

  آیین آغاز به کار ویژه برنامه «بازنمایی تابلو فتح تهران» به مناسبت یکصد و پنجمین سال فتح پایتخت توسط مشروطه خواهان، در کاخ نیاوران برگزار می شود.

  • پنج شنبه 9 مرداد 1393 14:01

  گنجینه های خزانه جواهرات ملی

  جواهرات و قطعات موجود در خزانه جواهرات ملی در قالب 36 گنجه دسته بندی شده‌اند. محتویات این گنجه‌ها بسیار متنوع بوده و بطور عمده شامل انواع زیورآلات تزئینی، انواع تاج و نیمتاج، انواع جقه (پیش‌کلاه)، گلدان، سرپوش‌های غذا، قلیان، آینه، تنگ‌های مینا، شمعدان، فیروزه، شمشیر، خنجر، سپر، ساعت، قلمدان، انفیه‌دان، اشیای آراسته به یاقوت و لعل، تفنگ، عصا، مدال، تخت، سنجاق و گل سینه، مروارید و... است.

  • پنج شنبه 9 مرداد 1393 13:53

  قدیمترین کالسکه سلطنتی کجاست

  کالسکه ناصری قدیمی ترین کالسکه سلطنتی در کشور است. این کالسکه به سفارش ناصرالدین شاه قاجار در کارگاه «واگن فابریک» در وین ، حدود ۱۲۰ سال پیش ساخته شد. این کارگاه، کالسکه های سلطنتی زیادی را برای دربار پادشاهان مختلف در سراسر جهان ساخته و هنوز هم به فعالیت خود ادامه می دهد. رنگ اولیه کالسکه لاکی و زرشکی بوده که در دوره پهلوی به رنگ مشکی و طلایی درآمده است.

  • شنبه 4 مرداد 1393 13:51

  نمایش نسخه 200 ساله سیر و سیاحت در هند و ایران

  به نقل از روابط عمومی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، سازماندهی مجموعه کتاب‌های روسی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک پایان یافت. پژوهشگران و علاقه‌مندان به مطالعه کتاب‌های به زبان روسی از این پس می‌توانند از این مجموعه کتاب‌ها در حوزه‌های گوناگون علم بهره بگیرند.

  • دوشنبه 30 تیر 1393 18:52

  شرح جوشن کبیر دوره قاجار را در کاخ صاحبقرانیه بخوانید

  به نقل از روابط عمومی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران، متن این دعا با آب طلا روی پوست آهو نوشته شده است که به مناسبت شب‌های پرفیض قدر از مخزن کاخ صاحبقرانیه خارج و در معرض نمایش عموم قرار گرفته است.

  • سه شنبه 24 تیر 1393 14:46

  «حدیث بندگی» و «دستان دعا» در کتابخانه ملک

  همزمان با آیین گرامی‌داشت میلاد امام حسن مجتی علیه‌السلام، دو نمایشگاه «حدیث بندگی» و «دستان دعا» در موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک گشایش یافت.

  • دوشنبه 23 تیر 1393 12:07

  کتابخانه ملک برگزار می کند

  دوره آموزشی آشنائی با کهنه‌چاپ‌های ایرانی و اسلامی

  مرکز آموزش موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک با آغاز سال 1393 خورشیدی، برای دوره‌های جدید آموزش هنرهای سنتی ایرانی- اسلامی در فصل تابستان ثبت نام می‌کند.

  • دوشنبه 9 تیر 1393 18:41

  قرآن منسوب به دستخط امام سجاد (ع) در موزه آستان قدس رضوی

  قرآن منسوب به دستخط امام سجاد علیه‌السلام ( از آیه 18 سوره بقره تا آخر قرآن) در موزه قرآن و نفایس موزه آستان قدس رضوی مورد توجه خیل عظیمی از بازدیدکنندگان قرار گرفته است.

  • جمعه 16 خرداد 1393 17:28

  کاخ موزه گلستان،​ یادگاری از ارگ تاریخی تهران

  مجموعه کاخ گلستان، یادگاری به جای مانده از ارگ تاریخی تهران محل اقامت شاهان سلسله قاجار و از زیباترین و کهن ترین بناهای پایتخت 200 ساله ایران می باشد. این بنا روزگاری همانند نگینی در میان این ارگ می درخشید .

  • جمعه 9 خرداد 1393 11:40

  برگزاری نشست ترکیب‌بندی در مهرهای تاریخی

  «نشست گفت‌وگو درباره ترکیب‌بندی در مهرهای تاریخی» همزمان با برگزاری آیین گرامی‌داشت میلاد امام حسین علیه‌السلام، در موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک تشکیل می‌شود.