جهان اسلام

  • سه شنبه 12 خرداد 1394 19:56

  صخره ای مورد احترام سه دین توحیدی/ عکس

  مسجد قبه‌ الصخره‌ در فاصله‌ای‌ کاملاً متساوی‌ از دو ضلع‌ شمالی‌ و جنوبی‌ باروی‌ حرم‌ قدسی‌ قرار دارد. صخره‌ عبارت‌ است‌ از یک‌ تخته‌ سنگ‌ نامنتظم‌ که‌ روزگاری‌ قله‌ی‌ کوه‌ موریا بوده‌ است‌. این ‌صخره‌ آبی‌ رنگ‌ است‌ و پای‌ هیچ‌ انسانی‌ بر آن‌ نهاده‌ نشده‌ است‌. در قسمت‌ روبروی‌ قبله‌ی‌ این ‌سنگ‌ یک‌ فرورفتگی‌ وجود دارد که‌ به‌ نظر می‌رسد زمانی‌ انسانی‌ بر آن‌ راه‌ رفته‌ و بر اثر آن‌ این‌ رد پا برجای‌ مانده‌ است‌.

  • یکشنبه 3 خرداد 1394 12:33

  شکر سخنان پارسی گوی هند

  هند دارای تاریخ و فرهنگ بسیار کهن و پرباری است که به ۳۰۰۰ سال پیش از میلاد می‌رسد. هند سرزمین نژادها، زبان‌ها، آیین‌ها و فرهنگ‌های فراوان و گوناگون است.

  • چهارشنبه 30 اردیبهشت 1394 19:11

  مشهورترین جاسوس انگلیسی/ عکس

  "ادوارد لورنس" یکی از مشهورترین شخصیت های تاریخ معاصر انگلستان است که نقش تعیین کننده ای در تجزیه امپراتوری عثمانی و گسترش نفوذ استعماری انگلستان در کشورهای عربی داشت.

  • جمعه 25 اردیبهشت 1394 10:41

  نکبت؛ روز تشکیل رژیمی جعلی و آوارگی ۱۸ هزار فلسطینی

  راز زنده نگاه داشتن سالگرد روز نکبت توسط فلسطینیان، تأکید بر حق «غیر قابل تصرف» بازگشت آوارگان فلسطینی به سرزمین مادری خود است؛ آوارگانی که در ۱۵ می ۱۹۴۸ کشور خود را به اجبار ترک گفتند.

  • پنج شنبه 24 اردیبهشت 1394 12:29

  ۶۷ سال انتظار فلسطینی‌ها برای بازگشت به خانه + عکس

  فلسطینی‌ها بعد از بیش از ۶ دهه، هنوز کلید خانه‌شان را نگه داشته‌اند و امیدوارند به خانه برگردند.

  • یکشنبه 6 اردیبهشت 1394 11:32

  قادیانیگری در خدمت استعمار انگلیس

  فرقه سازی یکی از ابزارهای مهم استعمار انگلیس برای ایجاد تفرقه میان گروههای اسلامی است. فرقه قادیانی از جمله این فرقه ها است که توسط عوامل انگلیسی در خاورمیانه بینان نهاده شده است.

  • شنبه 5 اردیبهشت 1394 13:30

  گسترش وهابیگری در قفقاز

  منطقۀ قفقاز و به‌ویژه جمهوری چچن، پس از فروپاشی شوروی، بسیار خبرساز شده. واقعیت این است که از سال ۱۹۹۹م تا کنون بحث جدایی‌طلبی و ستیزه‌جویی در قفقاز شمالی با سلفی‌گری به دو روی یک سکه تبدیل شده‌اند. در حوادث اخیر سوریه نیز می‌توان ردپای حضور نیروهای ستیزه‌جوی قفقاز شمالی را مشاهده کرد.

  • سه شنبه 25 فروردین 1394 19:51

  تأسیس کشورهای جدید در جهان اسلام پس از جنگ جهانی دوم

  طی اولین سال های پس از جنگ در فرایندی که گروه های اسلامی نوسلفیه مجبور به تصمیم گیری برای مشارکت در نظام جدید دولت های ملی در جهان اسلام شده بودند، چهار کشور جدید به وجود آمدند.

  • چهارشنبه 19 فروردین 1394 19:30

  فرات: از رودخانه بهشتی تا گنج طلای داعش

  رود فرات به دلیل اهمیتی که در بین النهرین داشته، و تصویری که از آن در فرهنگ یهودی بوده، تا زمانی که روایاتی در بهشتی بودن آن در کنار نیل و برخی از رودخانه های دیگر نقل شده ... و از آنجا تا اهمیت آن در عصر ظهور و اشراط الساعه ... تا ظهور داعش و گنج های طلای آن ... داستانی است بس مهم که در منظومه فکری مسلمانان در زمینه جغرافیا جایگاه ویژه خود را دارد.

  • سه شنبه 4 فروردین 1394 14:30

  رفتارشناسی سیاسی حوزه کربلا در قرن اخیر

  نش میان کربلا و نجف به دلیل افزایش اختلاف میان انقلابیون ایران و متنفذین نجف، متوجه درون خود نجف شد و حضور امام خمینی در نجف و افزایش فعالیت‌های سیاسی ایرانیان در این شهر از یک سو و افزایش فشار بعثی‌ها بر شیرازی‌ها از سوی دیگر سبب شد که این تنش به حاشیه رانده شود. حوزه علمیه کربلا هرچند در سایه درخشش حوزه علمیه نجف و بعدها قم، از رونق و تأثیرگذاری زیادی برخوردار نبوده است، اما زمانی جزو مراکز درجه یک فکری شیعه به حساب می‌آمده و محوریت داشته است.

  • جمعه 29 اسفند 1393 15:10

  کاشف‌الغطاء، مجاهد استعمارستیز

  شیخ محمد‌حسین کاشف‌الغطاء، از مراجع و علمای متفکر و مجاهد استعمارستیز و ضد صهیونیسم شیعه عراق در 1294 ق در نجف اشرف در خاندان علم و دانش به دنیا آمد.

  • سه شنبه 26 اسفند 1393 21:30

  تولد ترکیه مدرن

  "توافقنامه لوزان" نام پیمان صلحی بود که در لوزان سوئیس در سال 1923 میان ترکیه از یک سو و متفقین از سوی دیگر به امضا رسید و باعث به رسمیت شناخته شدن کشور تازه‌بنیاد ترکیه از سوی کشورهای جهان شد.

  • یکشنبه 24 اسفند 1393 17:30

  بنیانگذار اخوان المسلمین کیست؟

  حسن البنا بنیانگذار اخوان در طول‌ حیات‌ خود در جریان‌ تحولات‌ مصر به‌طور عام‌، و اخوان‌ المسلمین‌ به‌طور خاص‌، رساله‌ها و مقالات‌ و سخنرانیهایی‌ پدید آورد و منتشر کرد که‌ پس‌ از مرگ‌ او هم‌ بار‌ها تجدید چاپ‌ شد.

  • شنبه 23 اسفند 1393 17:30

  رونق توتون و تنباکو در دربار عثمانی

  مصطفی نعیما (د. ۱۱۲۹ق) در کتاب «روضه الحسین فی خلاصه اخبار الخافقین» یا «تاریخ نعیما»، تاریخ ورود توتون به استانبول را سال ۱۰۱۵ق بیان کرده است.

  • جمعه 22 اسفند 1393 09:10

  قدیمی ترین بازی باستانی/ عکس

  تاریخ: 1320 پیش از میلاد مسیح شطرنج قدیمی ترین وسیله بازی چوبی است اما اینگونه نیست. Senet قدیمی ترین بازی چوبی دنیاست که در مصر باستان و حدود 5 هزار سال پیش رواج بسیاری داشته است.