تاریخ اسلام

  • شنبه 3 مرداد 1394 09:55

  آیت‌اللهی که‌ جلوی تخریب‌ بقیع‌‌ را گرفت

  چه شد که وهابیان پس از تخریب بقاع بقیع، صورت قبور امامان و برخی از صحابه و تابعین‌ را حفظ کردند؟ چرا وهابیان این بخش بقیع‌ را مانند قسمت های دیگر بقیع‌ صاف نکردند؟

  • یکشنبه 17 خرداد 1394 15:25

  خدمات اقوام یمنی به اعتلای فرهنگ شیعی در ایران

  صدها نفر از خاندان اشعری که از اصالتی داشتند و ازخواص و یاران ائمه بودند بعد از مهاجرت به ایران انتقال معارف آنها در جهت اعتلای فرهنگ شیعی ایران کوشیدند.

  • چهارشنبه 13 خرداد 1394 12:30

  ولادت امام زمان (عج) از زبان حکیمه خاتون

  روایتی در رابطه با ولادت امام دوازدهم عجل الله تعالی فرجه الشریف از زبان حکیمه عمه امام عسکری علیه السلام وجود دارد، که گزارش نسبتا دقیقی از تولد امام علیه السلام را در بردارد. این روایت در زمان مسعودی (متوفای 345 ه‍.ق) موثق تلقی می شده است.

  • چهارشنبه 13 خرداد 1394 10:38

  بشارت به منجی در انجیل

  در جای‌جای کتاب‌های اناجیل چهارگانه (انجیل مَتی، انجیل لوقا، انجیل مَرقُس و انجیل یوحنّا) بشارات مختلفی پیرامون منجی موعود و خصوصیّاتش آمده است، به خصوص بخش مکاشفۀ یوحنّا که تصویری از آینده و وقایع آخرالزّمان را ارائه می‌دهد که هم‌ اکنون سرلوحۀ برنامه‌ریزی‌های فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و... برخی کشورهای مسیحی شده است.

  • چهارشنبه 13 خرداد 1394 08:31

  حضرت مهدی عج در کتب اهل سنت

  حتمی بودن خروج مهدی ( ع ) اینکه مهدی ( ع ) خواهد آمد امری است که شیعه و سنّی بر آن اتّفاق دارند و حتّی غیر مسلمانان نیز در کتابهایشان مژده یک نجات دهنده را در آخرالزّمان به پیروانشان داده اند .

  • شنبه 9 خرداد 1394 15:30

  شبیه پیامبر در صورت و سیرت

  علی بن حسین بن علی بن ابی‌طالب، که به علی اکبر شهرت دارد، فرزند امام حسین (ع)، پیشوای سوم شیعیان است که در سال ۳۳ق در مدینه به دنیا آمد. گفته‌اند او در سیرت ظاهری و باطنی بسیار به پیامبر اسلام شبیه بوده است.

  • سه شنبه 5 خرداد 1394 13:30

  رساله‌ها و تألیفاتی درباره نعلین پیامبر (ص)

  از جمله اشیای منسوب به پیامبر (ص)، صندل‌های منسوب به آن حضرت است که در اصطلاح به آن­ها «نعلین» یا «نعال» پیامبر گفته می‌شود.

  • دوشنبه 4 خرداد 1394 17:30

  سردار خراسانی که رهبر سیاه جامگان بود

  ابومسلم خراسانی در ماه شعبان سال137 ه ق به دستور منصور (136 – 158 ق )، خلیفه عباسی به قتل رسید. او در زمان مرگ احتمالا ۳۷ یا ۳۳ ساله بوده است. وی یکی از فرماندهان نظامی ایران و رهبر جنبش سیاه‌جامگان بود که توانست با براندازی حکومت بنی امیه، حکومت بنی عباس را پایه گذاری کند.

  • یکشنبه 3 خرداد 1394 13:40

  عوامل انحطاط اخلاقی جامعه در عصر امام سجاد(ع)

  اولین گام در شناخت و معرفت به سیرۀ رفتاری، علمی و گفتاری امام سجاد این است که بتوانیم از عصر و اجتماع دوران ایشان درک درستی پیدا کنیم؛ یعنی برای بازشناسی و معرفت به عملکرد آن امام همام علیه السلام، وضعیت جامعۀ بیمار و بحران زدۀ عصر حضرت را مطالعه نموده، سپس بازخورد رفتار و گفتار نورانی ایشان را دریابیم،

  • شنبه 2 خرداد 1394 19:50

  زندگانی حضرت ابوالفضل عباس سقای کربلا

  حضرت عباس علیه السلام فرزند امیرالمومنین و برادر سیدالشهدا، فرمانده و پرچمدار سپاه امام حسین علیه السلام در روز عاشورا بود، که خود را فدای امام زمان خویش و برادر خود،‌ امام حسین علیه السلام کرد.

  • یکشنبه 27 اردیبهشت 1394 17:50

  بیشترین احادیث «دجال» را چه کسی نقل کرده است

  غالب احادیث «دجّال» از کعب‌الاحبار یهودی‌الاصل رسیده است، کسی که اعمال و رفتارش بسیار مرموز بوده و حتی اسلام آوردنش جای سؤال است.

  • یکشنبه 20 اردیبهشت 1394 04:00

  تاکتیک‌های نظامی سپاه اسلام در جریان جنگ‌های صلیبی

  جنگ‌های صلیبی نخستین جنگ جهانی تاریخ بود؛ زیرا قبل از این اقدام جنون‌آمیز سابقه نداشت که قاره اروپا در اقدامی دسته‌جمعی و با یک هدف واحد اقدام به لشکرکشی کند.

  • جمعه 18 اردیبهشت 1394 19:07

  شیوه های مبارزه سیاسی امام کاظم(ع)

  یکی از روش های امام در برخورد با حکومت جور، مبارزه منفی علیه آن بود که در قالب های مختلف از جمله عدم مساعدت مالی به حکومت، ظهور می نمود.

  • دوشنبه 14 اردیبهشت 1394 16:04

  گفتاری در مدفن حضرت زینب(س)

  در مورد مزار حضرت زینب(سلام الله علیها) میان مورخان اختلاف است. از سویی وجود دو مرکز مشهور در دمشق و قاهره و از سویی بیان برخی مورخان که مزار ایشان را در مدینه می دانند. نویسنده در این گفتار، ادلّة هر سه نظر را بیان کرده و نظر سوم را قوی تر می داند.

  • سه شنبه 8 اردیبهشت 1394 20:05

  امامیه در دوران امام جواد علیه السلام

  با توجه به اینکه نقش شیعه امامیه در تطور اندیشه های اسلامی و شیعی از برجستگی فوق العاده ای برخوردار است لذا بررسی معنا و مفهوم امامیه و دانشمندان و اندیشمندان آنان در این دوره چند ساله و نحوه ارتباط و اتصال آنان به گذشته و آینده از مباحث مهمی است که بایستی مورد توجه قرار بگیرد.