تاریخ تشیع

  • یکشنبه 17 خرداد 1394 15:25

  خدمات اقوام یمنی به اعتلای فرهنگ شیعی در ایران

  صدها نفر از خاندان اشعری که از اصالتی داشتند و ازخواص و یاران ائمه بودند بعد از مهاجرت به ایران انتقال معارف آنها در جهت اعتلای فرهنگ شیعی ایران کوشیدند.

  • چهارشنبه 13 خرداد 1394 12:30

  ولادت امام زمان (عج) از زبان حکیمه خاتون

  روایتی در رابطه با ولادت امام دوازدهم عجل الله تعالی فرجه الشریف از زبان حکیمه عمه امام عسکری علیه السلام وجود دارد، که گزارش نسبتا دقیقی از تولد امام علیه السلام را در بردارد. این روایت در زمان مسعودی (متوفای 345 ه‍.ق) موثق تلقی می شده است.

  • چهارشنبه 13 خرداد 1394 10:38

  بشارت به منجی در انجیل

  در جای‌جای کتاب‌های اناجیل چهارگانه (انجیل مَتی، انجیل لوقا، انجیل مَرقُس و انجیل یوحنّا) بشارات مختلفی پیرامون منجی موعود و خصوصیّاتش آمده است، به خصوص بخش مکاشفۀ یوحنّا که تصویری از آینده و وقایع آخرالزّمان را ارائه می‌دهد که هم‌ اکنون سرلوحۀ برنامه‌ریزی‌های فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و... برخی کشورهای مسیحی شده است.

  • چهارشنبه 13 خرداد 1394 08:31

  حضرت مهدی عج در کتب اهل سنت

  حتمی بودن خروج مهدی ( ع ) اینکه مهدی ( ع ) خواهد آمد امری است که شیعه و سنّی بر آن اتّفاق دارند و حتّی غیر مسلمانان نیز در کتابهایشان مژده یک نجات دهنده را در آخرالزّمان به پیروانشان داده اند .

  • شنبه 9 خرداد 1394 15:30

  شبیه پیامبر در صورت و سیرت

  علی بن حسین بن علی بن ابی‌طالب، که به علی اکبر شهرت دارد، فرزند امام حسین (ع)، پیشوای سوم شیعیان است که در سال ۳۳ق در مدینه به دنیا آمد. گفته‌اند او در سیرت ظاهری و باطنی بسیار به پیامبر اسلام شبیه بوده است.

  • یکشنبه 3 خرداد 1394 13:40

  عوامل انحطاط اخلاقی جامعه در عصر امام سجاد(ع)

  اولین گام در شناخت و معرفت به سیرۀ رفتاری، علمی و گفتاری امام سجاد این است که بتوانیم از عصر و اجتماع دوران ایشان درک درستی پیدا کنیم؛ یعنی برای بازشناسی و معرفت به عملکرد آن امام همام علیه السلام، وضعیت جامعۀ بیمار و بحران زدۀ عصر حضرت را مطالعه نموده، سپس بازخورد رفتار و گفتار نورانی ایشان را دریابیم،

  • شنبه 2 خرداد 1394 19:50

  زندگانی حضرت ابوالفضل عباس سقای کربلا

  حضرت عباس علیه السلام فرزند امیرالمومنین و برادر سیدالشهدا، فرمانده و پرچمدار سپاه امام حسین علیه السلام در روز عاشورا بود، که خود را فدای امام زمان خویش و برادر خود،‌ امام حسین علیه السلام کرد.

  • جمعه 18 اردیبهشت 1394 19:07

  شیوه های مبارزه سیاسی امام کاظم(ع)

  یکی از روش های امام در برخورد با حکومت جور، مبارزه منفی علیه آن بود که در قالب های مختلف از جمله عدم مساعدت مالی به حکومت، ظهور می نمود.

  • دوشنبه 14 اردیبهشت 1394 16:04

  گفتاری در مدفن حضرت زینب(س)

  در مورد مزار حضرت زینب(سلام الله علیها) میان مورخان اختلاف است. از سویی وجود دو مرکز مشهور در دمشق و قاهره و از سویی بیان برخی مورخان که مزار ایشان را در مدینه می دانند. نویسنده در این گفتار، ادلّة هر سه نظر را بیان کرده و نظر سوم را قوی تر می داند.

  • سه شنبه 8 اردیبهشت 1394 20:05

  امامیه در دوران امام جواد علیه السلام

  با توجه به اینکه نقش شیعه امامیه در تطور اندیشه های اسلامی و شیعی از برجستگی فوق العاده ای برخوردار است لذا بررسی معنا و مفهوم امامیه و دانشمندان و اندیشمندان آنان در این دوره چند ساله و نحوه ارتباط و اتصال آنان به گذشته و آینده از مباحث مهمی است که بایستی مورد توجه قرار بگیرد.

  • چهارشنبه 2 اردیبهشت 1394 11:20

  بازخوانی زمانه امام هادی(ع) ‌

  حضرت امام علی‌النقی الهادی(ع) پیشوای دهم شیعیان، فرزند امام جواد(ع) در پانزدهم ذی‌الحجه سال 212 هجری قمری در اطراف شهر مدینه و در محله‌ای به نام صریا دیده به جهان گشود. بنا بر نوشته مناقب ابن شهر آشوب، نام وی علی و کنیه‌اش ابوالحسن بود. القاب مشهور امام براساس آنچه طبرسی در کتاب اعلام الوری آورده است عبارتند از: نقی، هادی و ابوالحسن ثالث.

  • دوشنبه 31 فروردین 1394 12:30

  امام باقر(ع) و هویت بخشی به فرهنگ شیعه

  امامت پیشوای پنجم شیعیان؛ امام محمدباقر(ع) در برهه ای آغاز شد که جامعه آن روز بیش از هر زمان دیگر چالشهای عمیق عقیدتی و فقهی میان فرقه های اسلامی را یکی پس از دیگری تجربه می کرد. با حضور امام باقر(ع) در این عرصه، گام مهم و بسزایی در راستای تبیین آرای شیعیان برداشته شد و جنبش تحسین برانگیزی در میان دانشمندان شیعی پدید آمد که در اندک زمانی پس از آن توانست تفکرات خطرناک فرقه هایی چون مرجئه، جبریه، قدریه، غلات را تا حد قابل توجهی منزوی سازد.

  • شنبه 29 فروردین 1394 12:44

  مروری بر تاریخ و گرایش مذهبی شیعیان زیدی؛

  گرایشات فکری زیدیه کدامند؟

  علمای شیعه شخصیت زید را ستوده و او را به علم و دانش، شجاعت و ظلم‌ستیزی وصف کرده‌‌اند. ایشان بیش از آن که امام در عقاید و احکام باشد، امام در جهاد و مبارزه مسلحانه بوده و بر همین اساس آثار منسوب به او به تفسیر و حدیث مربوط است تا به عقاید و احکام.

  • چهارشنبه 26 فروردین 1394 14:30

  جشن تکلیف از چه زمانی باب شد؟

  جشن تکلیف یا جشن تشرف قدمتی طولانی دارد و بسیاری از علمای اسلام برآن صحه گذشتند و برخی دیگر از عالمان دینی نیز ان را بدعت دانستند. مقاله زیر اشاره به سابقه این سنت در بین مسلمانان و دلایل موافقان و مخالفان آن دارد.

  • سه شنبه 26 اسفند 1393 11:45

  بازیابی یکی از نخستین نگاشته‌ها دربارۀ خطب علی(ع)

  ابو سلیمان، زید بن وهب جهنی کوفی(م ۸۴ﻫ) یکی از معاریف اصحاب امام علی(ع) بود که در نبردهای جمل، صفین و نهروان حضور داشت و به گزارش اخبار آنها می‌پرداخت. وی از نخستین نگارندگان سخنان امام علی(ع) بود و کتابی با نام «خطب امیرالمؤمنین علی المنابر فی الجمع و الاعیاد و غیرها» تألیف کرد.