صدر اسلام

  • سه شنبه 5 خرداد 1394 13:30

  رساله‌ها و تألیفاتی درباره نعلین پیامبر (ص)

  از جمله اشیای منسوب به پیامبر (ص)، صندل‌های منسوب به آن حضرت است که در اصطلاح به آن­ها «نعلین» یا «نعال» پیامبر گفته می‌شود.

  • سه شنبه 4 فروردین 1394 11:50

  جایگاه صدیقه طاهره از زبان اهل بیت(ع)

  یخشی از سجایای اخلاقی فاطمه(س) از نگریستن در تاریخ زندگانی ایشان قابل استفاده است. به عنوان مثال اطاعت‌پذیری فاطمه(س) و احترام ویژه نسبت به پیامبر(ص) را می‌توان از لابلای آن دسته از روایات به دست آورد

  • دوشنبه 25 اسفند 1393 18:10

  مدارا در سیره پیامبر رحمت و مهربانی

  پیامبر اکرم که در مکه مقابل بت‌‏پرستان، کفار و مشرکان قریش چاره‌ای جز سیاست مدارا نداشت و تلاش آن حضرت بر آن بود که با مدارا به آرامی آن‏ها را به سمت دین اسلام بکشاند، در مدینه و پس از تشکیل حکومت اسلامی نیز از این سیاست دست نکشید و هر دو نوع برخورد را داشت؛ یعنی تا آنجا که ممکن بود با گفتگو و عهد و پیمان سعی در برقراری زندگی مسالمت‌‏آمیز در کنار هم داشت، اما وقتی آن‏ها پا را فراتر نهاده، خیانت می‏‌کردند، یا نقض پیمانی صورت می‏‌گرفت، پیامبر با شدت برخورد می‌‏نمود.

  • یکشنبه 24 اسفند 1393 19:30

  جایگاه سیاسی زنان در عصر رسول اعظم (ص)

  با نگاهی گذرا به کسانی که در ابتدا به اسلام گرویدند متوجه می شویم که ، زنان علی‌رغم شرایط سخت و محدود کننده و سنت‌گرا در آن عصر، حضور چشمگیر در واقعیت جامعه داشتند و با جان و دل و حال از حوزه معارف دین عاشقانه دفاع می‌کردند و انواع شکنجه‌ها را تحمل می‌کردند و از سرمایه مادی و جایگاه اجتماعی خود در راه اسلام وحضرت پیامبر اکرم(ص) استفاده می‌کردند.

  • دوشنبه 18 اسفند 1393 19:18

  پیمان برادری در روزگار پیامبر

  پیامبر با ارتقای بینش اخوانی - نسبی جامعه عرب به سطح اخوت دینی و فاصله گرفتن از تعصبات خونی و نژادی و تبلیغات و تشویق‏های ایشان برای ایجاد پیوند برادری میان مسلمانان زمینه را برای فاصله گرفتن مسلمانان از سنت های جاهلی فراهم کرده است.

  • دوشنبه 11 اسفند 1393 20:38

  نظام اداری و مالی در حکومت نبوی

  اندیشه حکومت اسلامی، براساس آیات قرآن کریم و رهنمودهای پیامبر(ص) به صحابه، دلالت بر احساس فطری بشر در تشکیل دولت دارد.

  • دوشنبه 11 اسفند 1393 15:40

  مسابقه​ای که در آن پیامبر پیروز نشد

  مسلمانان به مسابقات اسب دوانی و شتردوانی و تیراندازی و امثال اینها خیلی‏ علاقه نشان می‏ دادند، زیرا اسلام تمرین کارهایی را که دانستن و مهارت در آنها برای سربازان ضرورت دارد سنت کرده است.

  • دوشنبه 4 اسفند 1393 20:20

  اعراب دوره چاهلی چه دینی داشتند؟

  دین شایع و عمومی عربستان جاهلی بت پرستی بوده است به شکلی که نزد سایر اقوام سامی قدیم هم وجود داشته، بعلاوه ی خصوصیاتی مربوط به خود عرب و عربستان و مواد دیگری که از سایر اقوام مجاور گرفته بودند.

  • یکشنبه 26 بهمن 1393 20:19

  ترور، مخالف ایمان و اسلام

  در فرهنگ و عرف سیاسی، تعاریف مختلفی از ترور و تروریست terroristو تروریسم (terrorism) ارائه شده که در عین تنوع، بسیار به هم شبیه اند. در عوض، معنای ترور در اسلام چندان از پراکندگی برخوردار نیست، و اغلب در یک گستره و فضای محدود به کار رفته است.

  • دوشنبه 20 بهمن 1393 20:37

  رنگ پرده خانه کعبه در طول تاریخ

  رنگ پرده خانه کعبه در گذار زمان بارها تغییر پیدا کرده است و برای پوشش این خانه متبرک از رنگهای سفید و قرمز و سیاه استفاده می کردند.

  • دوشنبه 6 بهمن 1393 16:43

  عبدالله بن سبا، شخصیتی موهوم یا مبهم

  در مورد وجود شخصیتی به نام عبدالله بن سبا مورخان و محققان تاریخ اسلام دیدگاه متفاوتی دارند. برخی قائل به وجود چنین شخصیتی هستند و گروهی دیگر از اساس وجود چنین شخصیتی را در دوران تاریخ اسلام نفی می کند.

  • چهارشنبه 1 بهمن 1393 15:25

  عاقبت توهین کنندگان به پیامبر

  یکی از احکام مسلم در فقه اسلام این است که هر کسی به خدا، قرآن یا پیامبر اسلام (ص) اهانت کند، حکمش مرگ است و بر این اساس مرحوم امام خمینی (ره)، سلمان رشدی را که تمام این مقدسات را به مسخره گرفته بود، حکم به هدر خونش و اعدام او داده بودند.

  • شنبه 27 دی 1393 03:50

  نامه​های تاریخ​ساز

  نامه‌ای که سوزانده شد

  روزگاری که صفویه در سایه سیاست رسمی‌کردن تشیع، حاکمیت یکپارچه‌ای را برای ایران رقم زد، رقبای سیاسی آنان درهر دو سوی مرزهای شرقی و غربی کشورمان در سودای تحت سیطره گرفتن تمامیت ارضی این سرزمین بودند.

  • جمعه 19 دی 1393 12:23

  شیوه پیامبر در اداره بیت المال

  اموالی که به دست رسول اکرم می رسید اگر حق جنگ جویان و یا فقیران و امثال آنها بود، در اسرع وقت بین آنها تقسیم می کرد.

  • جمعه 12 دی 1393 17:42

  10 ربیع الاول، سالروز ازدواج پیامبر و حضرت خدیجه

  پیامبر (صلی الله علیه و آله ) 15 سال قبل از هجرت با حضرت خدیجه کبری (علیها السلام ) ازدواج نمودند. در احادیث منابع شیعه و اهل سنت آمده است که حضرت خدیجه بنت خویلد بن اسد، در دانش و اطلاع به کتب زمان خود معروف بوده است.