گزارش

  • سه شنبه 26 خرداد 1394 20:30

  رونمایی باشکوه بزرگ‌ترین سند هویت ملی ایرانیان

  مراسم رونمایی از کتاب «تاریخ جامع ایران» بزرگ‌ترین سند ملی ایرانیان از ساعت 9:30 امروز سه شنبه 26 خرداد ماه با حضور پرشمار شخصیت‌های مهم فرهنگی و سیاسی و اهالی رسانه در تالار رسول‌الله (ص) مرکز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی برگزار شد.

  • پنج شنبه 14 خرداد 1394 08:30

  آخرین لحظات عمر حضرت امام خمینی(ره) چگونه سپری شد؟

  در کتاب «دایرة ‌المعارف مصور تاریخ زندگی امام خمینی‌» درباره آخرین لحضات زندگی امام آمده است:

  • شنبه 2 خرداد 1394 15:50

  پادشاهی که به مطالعه کتاب‌های عدل و انصاف علاقه داشت

  هامر پورگشتال، مورخ ترک در توصیف شاه‌عباس صفوی از زبان ابراهیم‌پاشا، وزیراعظم در کتاب «شاه عباس اول پادشاهی با درس‌هایی که باید فرا گرفت» می‌نویسد: از سفیر ایران پرسیدم آیا شاه عباس نیز مانند نیای خود دارای فضل و دانش است؟ چون سفیر تصدیق کرد وزیراعظم پرسید به مطالعه چه قسم از کتاب‌ها تمایل دارد؟ او پاسخ داد، «همیشه به مطالعه کتاب‌هایی که از عدل و انصاف گفتگو می‌کنند، اشتغال می‌ورزد.»

  • شنبه 2 خرداد 1394 14:44

  برشهایی از کتاب «عتبات عالیات در روابط ایران و عثمانی قرن نوزدهم»

  نقطه اتصال جامعه ایران و عثمانی

  سالانه تعداد بیشماری زائر از ایران برای زیارت این اماکن مقدس راهی آنجا می‌شدند که این خود منشأ پیامدهای فراوان اجتماعی، اقتصادی و سیاسی برای هر دو جامعه ایران و عثمانی بود

  • چهارشنبه 30 اردیبهشت 1394 21:30

  شمایل نگاران قاجار

  کتاب «شمایل نگاران قاجار» تألیف اس. جی. فالک با ترجمه علیرضا بهارلو از سوی نشر پیکره منتشرشده است.

  • چهارشنبه 30 اردیبهشت 1394 19:19

  دست خط‌های رجال عهد ناصری را در «اسناد خاندان غفاری»

  کریم اصفهانیان، مسئول انتشارات بنیاد محمود افشار یزدی از ارائه دو اثر تاریخی با عناوین «تاریخ گزیده» و جلد پنجم «اسناد خاندان غفاری» خبر داد.

  • یکشنبه 27 اردیبهشت 1394 20:50

  ساخت شمشیر با فناوری نانو در ایران باستان/ عکس

  یک شمشیر تاریخی،به سبک شمشیرهای ایرانی به نام’ شمشیر’ که دربریتانیا نگهداری می‌شود، باروش‌های نوین آزمایشگاهی غیر تهاجمی توسط محققان مورد بررسی قرارگرفت.

  • شنبه 26 اردیبهشت 1394 18:47

  اعتراف یک مسئول سابق موساد

  درخواست شاپور بختیار برای ترور امام خمینی

  ونین بیرجمان یک گزارشگر صهیونیست در امور امنیتی فاش کرد که شاپوربختیار نخست وزیر ایران در دوران شاه( سال 1979) از سازمان جاسوسی رژیم اسراییل (موساد) خواسته بود تا حضرت امام خمینی (ره) رهبر معظم انقلاب اسلامی و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران را در فرانسه ترور کند.

  • شنبه 19 اردیبهشت 1394 18:30

  گنجینه​هایی از میراث تاریخی ایران در موزه های خارجی/ عکس

  نگاهی به برخی از آثار تاریخی ایران که زینت بخش موزه‌های جهان است. پیشینه تاریخی ایران، فرهنگ غنی و کهن این سرزمین، حالا بیش از آن که در داخل ایران مورد توجه باشد زینت‌بخش موزه‌های خارج از ایران است. این داستان البته آنقدر‌ها هم بد نیست چراکه خیلی بهتر است خارج‌نشینان به جای آن که ایران را از روی رسانه‌های غربی بشناسند از قدمت و پیشینه فرهنگ ایران در موزه‌های کشورشان متوجه شوند.

  • یکشنبه 16 فروردین 1394 22:30

  کشف انگشتر هزارساله‌ مزین به نام الله / عکس

  طی حفاری‌های باستان‌شناسی در سوئد انگشتری از مزار یک زن کشف شد، که نشان می‌دهد بین جهان اسلام و شبه جزیره اسکاندیناوی روابط نزدیکی بوده است.

  • سه شنبه 4 فروردین 1394 12:50

  نگاهی به دفترخاطرات فضه کنیزحضرت زهرا

  کتاب «دفتر خاطرات فضه کنیز حضرت زهرا (س)»، دفتر است! دفتری از خاطرات تنها کنیز خانه حضرت زهرا (س) که لحظه به لحظه زندگی‌اش توأم با عطر اهل بیت (ع) بود. تک تک داستان‌های این کتاب را او برایمان به یادگار گذاشته است.

  • دوشنبه 18 اسفند 1393 19:06

  مناسبات ایرانیان با حجاز در دوره‌های مختلف منتشر شد

  کتاب مناسبات ایرانیان با حجاز در دوره‌های مختلف تاریخ اسلامی تألیف سیدمحمود سامانی از سوی حوزه نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت منتشر شد.

  • سه شنبه 12 اسفند 1393 11:20

  معرفی کتاب «مداخل و منابع پزشکی در اسلام و ایران»

  طب اسلامی و ایرانی در گذر تاریخ

  کتاب «مداخل و منابع پزشکی در اسلام و ایران» به اهتمام مهدی محقق دربردارنده‌ بیش از بیست هزار مدخل گوناگون پزشکی است که در دایره‌ واژگان مربوط به تندرستی و بیماری قرار دارد

  • یکشنبه 10 اسفند 1393 22:55

  روایت رئیس‌جمهوری که از هالیوود به کاخ سفید رسید

  کتاب «جنگ ریگان» با عنوان فرعی «داستان چهل سال مبارزه و پیروزی نهایی وی بر کمونیسم» نوشته پیتر شوایتزر با ترجمه علیرضا عیّاری به چاپ دوم رسید.

  • جمعه 8 اسفند 1393 17:22

  کارنامه 40 ساله حزب توده در گذرستان

  «حزب توده» موضوع محوری چهل و هفتمین شماره نشریه الکترونیکی گذرستان شد. در این شماره علاقه‌مندان با عملکرد این حزب و گرایش‌های مارکسیستی آن و عمق وابستگی‌هایی که به شوروی داشت، آشنا می‌شوند.